ARHS GIRLSÕ CROSS COUNTRY  2006 SEASON

WESTERN MASSACHUSETTS DIVISION I CHAMPIONS

PVIAC CHAMPS

VALLEY DIVISION NORTH CHAMPS

 

DUAL MEET RECORD: (8–0) 

 

            Amherst  15    Agawam                      50       

            Amherest 19    Minnechaug                43

Amherst   15   Holyoke                      50                          

            Amherst   15   Northampton              50

            Amherst   18   East Longmeadow      44

            Amherst   15   Westfield                     50

            Amherst   20   Longmeadow              41

            Amherst   25   Cathedral                    32

                       

LARGE MEET RECORD: (Total Number of Teams Participating   )

            Amherst Distance Festival  3rd ( 21)

            McQuaid Invitational- Large School Elite 8th (11)

            Brown Invitational – Large School Division  4th  (30)

            PVIAC Conference Championships – 1st  (28)

            Western Mass. Division I – 1st  (19)

            State Meet  Division I  – 4th (16)

 

JV Championship: PVIAC

Other Team Awards:  MIAA Ted Dutkuwicz Team Sportsmanship Award

 

All WESTERN MASS HONORS:

First Team: Cailey Condit,  Michayla Warren,  Melissa McClung, Maya Nair Noonan, Keri Lambert, Molly Krifka ,  Second Team: Sarah Higley, Lisa Rising

 

FOUR TIME ALL WESTERN MASS:  Cailey Condit

 

ALL CONFERENCE TEAM – PVIAC VALLEY DIVISION–NORTH: Cailey Condit,  Michayla Warren,  Melissa McClung, Maya Nair Noonan, Keri Lambert, Molly Krifka, Sarah Higley

 

JV  PVIAC INDIVIDUAL CHAMPION: Laura Bete

 

DUAL MEET WINNERS:  Cailey Condit (2), Melissa McClung,  Claudia Tajima, Michayla Warren, Sarah Higley

 

BEST TIME: HOME COURSE 2006: 21:09  Melissa McClung vs East Longmeadow

BEST AMHERST 5K ANY COURSE,2006: 19:24 Cailey Condit.  Goddard Park, Brown Invitational

 

 

 

 

TEAM AWARDS

NAMED TROPHIES:

Lynn Jennings Trophy: Cailey Condit and Melissa McClung

CoachÕs Trophy: Maya Nair Noonan

Hastings Trophy: Sarah Higley

Unsung Hero Trophy: Emily Kyker-Snowman

Sportsmanship Trophy: Melissa McClung

 

Iron Woman Awards:, Cailey Condit, Hannah Fishman, Emily Kyker-Snowman, Hannah Rachootin,  Emily Hano

Eighth Woman Award:  Hannah Fishman

Quantum Leap Awards: Rosa Lederer-Sabel and Hannah Ryan

Perfect Pace Champion:  Hannah Fishman and Hannah Ryan

 

All Improved Team:   Hannah Ryan, Rosa Lederer-Sabel, Maya Nair Noonan, Sasha Mastroianni, Emily Hano, Hannah Rachootin,  Caity Hannahan

All PMA Team:  Cailey Condit, Melissa McClung, Lisa Rising, Keri Lambert, Maya Nair Noonan,  Sarah Higley,  Chloe Zimmerman

 

Five Year Awards:  Cailey Condit and Melissa McClung

Four Year Awards;  Rosa Lederer-Sabel,  Emily Kyker Snowman, Hannah Rachootin

 

SEASON RECORDS:  12th consecutive WMASS Title.  (a record for any WMASS girls sport and for boys or girls XC).

 

19th consecutive state tournament appearance.  Apparently a girls  state record.

 

Largest turn out at first practice:  60 (55 ended the season).

 

Largest number of rookies running in opening meet:  26