TEAM RECORDS

MAJOR TEAM CHAMPIONSHIPS

VALLEY LEAGUE:1989, 1990,1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997,1998, 2000, 2001,2002, 2003 ,2004, 2005 2006,2007, 2008 (Beginning in 1998 the V.L was divided into North and South Divisions. Amherst competes in the V.L. North).

PVIAC CONFERENCE: 1991, 1992, 1993, 1996, 1998, 1999, 2000, 2001,2002,2003, 2004, 2005, 2006, 2008

WESTERN MASS: 1989, 1991, 1992, 1993, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001,2002,2003, 2004, 2005, 2006,2007, 2008

STATE: 1991, 1998, 2000, 2002, 2003, 2004, 2005

MAJOR INVITATIONAL CHAMPIONSHIPS

Wickham Park - Championship Division - 1991, 1992
Catholic Memorial, Division II - 1991, 1992
Amherst Invitational - 1996, 1997, 1998, 2001,2003, 2005
Bay State- McIntyre Invitational - 2005
Tufts Invitational - 2001

PAST STATE MEET FINISHES

1975: 4th , 1976: 9th, 1977: 14th, 1978:16th, 1989: 9th 1990:4th, 1991: 1st, 1992 3rd, 1993: 10th 1994:11th 1995:4th, 1996: 7th 1997: 4th , 1998: 1st , 1999 2nd , 2000 1st , 2001 2d, 2002 1st, 2003, 1st , 2004 1st, 2005 - 1st, 2006 4th, 2007 9th, 2008 4th (Note: Prior to 1990 The State Meet was an All -State Meet with Division I and II teams running in one field).

INDIVIDUAL RECORDS

MAJOR MEET INDIVIDUAL CHAMPIONS

WMASS: Marion Larson (75, 78), Beth Wilson (80), Jannah Ritchie (89) Katherine Taylor (98) Mary Kuhn (00) , Spring Greeney (02, 03. 04)

CATHOLIC MEMORIAL INVITATIONAL: Danya Keene (92)

BAY STATE INVITATIONAL: Spring Greeney (04)

PVIAC: Danya Keene (92), Nora Segar (01), Amber Sayer (03)

AMHERST INVITATIONAL: Katherine Taylor (98) Nora Segar (01), Amber Sayer (02), Spring Greeney (04)

WICKHAM PARK INVITATIONAL: Nora Segar (00).

FOOTLOCKER: Sophomore Race: Nora Segar (99). Freshman Race: Amber Sayer (00).

Home Course Record:
Amber Sayer (2003) 18:44

School Class Records on Home Course
(* Middle School Course is 3200 meters)
7th* Spring Greeney 13:27
8th *Spring Greeney 12:39
9th Grade 19:36 Amber Sayer
10th Grade 19:10 Amber Sayer
11th Grade 19:32 Katherine Taylor
12th Grade 18:44 Amber Sayer

Top 19 Times on Home Course:
1) Amber Sayer 18:44 (2003) 2) 19:09 Alison Wade (1992) 3) Amber Sayer 19:10 (2001) 4-5) 19:12 Danya Keene (1992) Spring Greeney (2004) ) 6)19:20 Danya Keene (1992) 7) 19:23 Alison Wade (1992) 8) 19:24 Danya Keene (1992) 9-10) Katherine Taylor 19:32 (1998), Nora Segar (2001) 11-14) 19:36 Sarah Piccicutto (1991),Danya Keene (1992), Nora Segar (2000), Amber Sayer (2000) 15)Carol Greeney 19:37 (1998) 16) Mary Kuhn 19:39 (2000) 17-19) Danya Keene 19:42 (1992), Katherine Taylor (1997), Amber Sayer (2000)

HOME SUB 20 Club: (those who have run the home course in under 20:00, in order of entry)
Zee Carpino, Sara Piccicuto, Danya Keene, Alison Wade, Monique Burlingham (Chicopee), Nadia Baadj (Westside), Katherine Taylor, Carol Greeney, Rebecca Hunter (Hamp), Nora Segar, Amber Sayer, Mary Kuhn .Spring Greeney, Cailey Condit, Bryce Van Cleef, Keri Lambert

Sub 20 Any Course: In addition to the above.
Anna Shamey, Niina Heikkinen, Cailey Condit. Melissa Lacey, Melissa McClung, Michayla Warren, Maya Nair Noonan, Leah Haake, Chloe Zimmerman

SUB 19 Club (in-season 5k any course in order of entry): Katherine Taylor (1998-18:34), Carol Greeney (1998-18:42), Nora Segar (2000-18:37), Amber Sayer (2001-18:18, 2002 18:03), Spring Greeney (2002: 18:44), Leah Haake (2008, 18:59)

MORE OBSCURE RECORDS

TEAM RECORDS:
Most Team wins in a season: 14 (1998, 1999, 2000)
Highest National Ranking: 15 (1998)
Highest Regional Ranking: 3 (2001)
Highest number of different individuals winning meets in a single season: 7 . 2001,2003
Most First Time Racers (ARHS only) in a conference meet. 26, 2006
Lowest Point Total in a State Meet: 39 Poitns (1st Place and a Div I girls meet record). 2003
Lowest Point Total in a WMASS Championship 17 Points (1st Place) 2002 (Meet Record)
Lowest Point Total in a PVIAC Championship 24 points (1st Place) 2002 (Meet Record)

INDIVIDUAL RECORDS
Fastest Home Course Time by a Rookie: Amber Sayer 19:36 (2000)
Fastest 5k at an opeing home meet. Amber Sayer 19:10 (2001)
Fastest In-Season 5k - Any Course: Amber Sayer 18:03 (Amherst INvitational -Hampshire Coll. ) 2002
Highest Individual Finish at State Meet: 2nd Amber Sayer (2002), Spring Greeney ( 2004)
Higherst Individual Finish at Footocker (seeded): 18th, Amher Sayer (2002)
Most Career HS XC Races Run: Kate McNamara (approximartey) 72) 1994-1999.

INDIVIDUAL COURSE RECORDS FOR AN AMHERST RUNNER:
Northfield Mt: 19:23 Spring Greeney (2003)
Van Courtland Park: 18:53 Amber Sayer (2001)
Franklin Park: 18:38 Amber Sayer (2002)
Wickaham Park: 15:36 Nora Segar (2000)
Thetford Trail Run : Katherine Taylor :19:32 (1998)
Mt. Wachusett: Spring Greeney 17:10 (2004)
Tufts Farm Course18:50 Amber Sayer (2001)
Hampshire College- Amherst Invitational: Amber Sayer, 18:03 (2002)
Goddard Park Brown Invitational: Amber Sayer 18:12 (2003)
Southwick High School: 15:27 Amber Sayer,(2003) (course record)
Stanley Park - 19:04 Spring Greeney (2004)
Forest Park: Nora Segar 17:57 (2000)
Northampton Community Gardens: Amanda Rinderle 19:36 ((2003)
Minnechaug Regional High School: 18:57 Katherine Taylor (1998) Course Record
West Springfield High School: 17:35 Katherine Taylor (1998) Course Record
East Longmeadwo HS: 16:47 Nora Segar,(2000) - old course. 21:11 Keri Lambert (new course) 17:51 (2007)
Chicopee State Park: 19:09 Alison Wade (1992)
Robinson State Park: 21:12 Cailey Condit (2005)
Ludlow H.S.: 21:11 Keri Lambert (2007)
J.V. Meet Record at PVIAC (Southwick HS). Melissa McClung 17:23
JV Meet Record at PVIAC (Stanley Park) Melissa McClung 20:21

SUB 20 Club at Northfield Mt (in order of entry): Danya Keene (19:59/1990), Katherine Taylor (19:32/1998), Nora Segar (19:54/1999. 19:27, 20. Spring Greeney (19:22/2003), Amanda Rinderle (19:42/2003).01), Mary Kuhn 19:43 (2000), Amber Sayer (19:44/2001, 19:35/2003), Spring Greeney, 19:23 (2003), Amanda Rinderle 19:48 (2003). (New (slower) course beginning in 1999)

SUB 20 Club: Van Courtland Park: Katherine Taylor, Carol Greeney, Nora Segar, Mary Kuhn, Amber Sayer.


EVEN MORE OBSCURE TEAM RECORDS:

Sister Act: Fastest Combined Time by Sisters in the Same Home Meet: Amber and Emily Sayer 40:17 (19:10 & 21:07) vs. Comp (2001)
Sister Act II : Fastest Combined Home Course Career Bests by Sisters: Spring and Carol Greeney : 38:49 (19:12 in 2004) and 19:37 (in 1998).
Sister Act III: Fastest Combined Career Times by Three Sisters on the Home Course: Ashleigh, Amber and Emily Sayer: 63:01 (23:10, 18:44, 21:07).
Brother /Sister Act: Fastest Combined Time by Brother and Sister in the Same Home Meet: Carol and Adam Greeney , 37:11 (19:37 and 17:34) (1998) vs.Ludlow
Brother/Sister Act II Fastest Combined Home Course Career Bests by a Brother and a Sister. Spring and Anda Greeney (17:08 and 19:12). (2001 and 2004).

Six Year Runners: Sara Piccicutto, Rita Powell, Alaine Knipes, Emily Adrion, Molly Collins, Taylor Whittemore, Kate McNamara, Kate Rufe*, Stephanie Jakus*, Nora Segar*, Amelia Clingman*, Rachel Atwood*, Jenny Fisher *, Kathy Russett*, Aidan Van Cleef*, Anna Shamey*, Amber Sayer *, Jessie Buonacorsi * , Hazel Crowley*, Melissa Lacey*, Spring Greeney *, Bryce Van Cleef, ^, Niinea Heikkinen ^ Lizze Footit* Becky Cann* , Heather Wight*, Hannah Ryan*, Sally MArcus, Maya NAir Noonan Nikki Smith, Hannah Fishman.(* = two years on Middle School Team).
Four Time All Western Mass: Marion Larson (?), Sara Piccicutto, Danya Keene, Alysoun Johnston, Natalya Weinstein-Roberts, Nora Segar, Amber Sayer, Spring Greeney, Niina Heikkinen, Cailey Condit
Four Time All State- Amber Sayer, Spring Greeney

Best Combined Time on Home Course for 5 Runners): (1998) 100:45. (Avg. 20:09) 1998 vs. Ludlow. Carol Greeney, Joy McCahon, Nora Segar, Natalya Weinstein-Roberts and Mary Kuhn (19:37, 20:12, 20:15, 20:18, 20:23)
Best Combined Time on Home Course for 7 Runners) 141:09 (Avg: 20:11) 1998 vs Ludlow. Carol Greeney, Joy McCahon, Nora Segar, Matalya Weinstein -Roberts and Mary Kuhn, Kate MCnamara and Faith Kares. ((19:37, 20:12, 20:15, 20:18, 20:23, 20:28,20:56).
Best Combined Time on any 5k Course for 5 Runners). ( AVG. 18:59) 18:12, 18:30, 19:00, 19:20,,19:53. Amber Sayer, Spring Greeney, Amanda Rinderle, Cailey Condit, Niina Heikkinen. Brown Invitational, Goddard Park. 2003)
Best Combined Time on any 5k course for 7 Runners) (avg 19:30). all of the above plus 20:20 and 20:41, (Melissa Lacey and Daria Pause) Brown Inviational, Goddard Park. 2001
Best Combined Time by Varsity 5 in an opening home meet: (2001) (20:30 avg). 19:10, 19:32, 21:07, 21:22, 21:26. Amber Sayer, Nora Segar, Emily Sayer, Aidan Van Cleef, Spring Greeney.
Best Combined Time by a Varisty 7 in an opening home meet (1998). Katherine Taylor, Carol Greeney, Natalya Weinstein Roberts, Nora Segar, Joy McCahon, Mary Kuhn, Kate McNamara.

OTHER RECORDS OF DISTINCTION:

Sectional and State:
14 Consecutive Sectional Titles (1995-2006)
18 WMASS Division I Titles (Ties record of 18 set by Div II Mohawk)
20 Consecutive State Meet Appearances (1988-2008) (state record)
4 Consecutive State Titles (2002-2005) (Ties Newton North 1994-97)
3 Consecutive Division I Girls WMASS Individual Titles - Spring Greeney (02-04)
9 Consecutive PVIAC Titles (1998-2006)
95 consecutive dual meet victories (and counting) (1999-2008)

Team:
Most Major Meet Individual Victories in a Single Season (3): Spring Greeney - 2004
Most Major Meet Team Victories in a Single Season (5): 1991, 2005


ALL WESTERN MASS
1975 : Marion Larson, Cindy Strum
1976 : Mardee Sanchez, Marion Larson, Wendy Wolf
1977: Marion Larson ?
1978: Marion Larson
1980: Beth Wilson
198?: Zee Carpino
1989: Jannah Ritchie, Sarah PIccicutto, Danya Keene
1990: Sarah Piccicutto, Danya Keene
1991: Sarah Piccicutto, Danya Keene, Jannah Ritchie
1992: Alison Wade, Danya Keene, Sarah Picicutto
1993: Carrie Adrion, Alysoun Johston, Alaine Knipes
1994: Jessie Whittemore, Alysoun Johnston, Alaine Knipes
1995: Alysoun Johnston, Danyel Addes, Natalya Weinstein Roberts, Alaine Knipes, Kate Mcnamara
1996: Carol Greeney, Molly Collins, Natalya Weinstein Roberts, Alysoun Johnston
1997: Katherine Taylor, Carol Greeney, Joy McCahon, Natalya Weinstein-Roberts
1998: Katherine Tyalor, Natalya Weinstein-Roberts, Nora Segar, Carol Greeney, Joy McCahon, Kate McNamara, Faith Kares
1999: Nora Segar, Mary Kuhn, Ali Kosiba
2000: Mary Kuhn, Nora Segar, Amber Sayer, Adian Van Cleef
2001: Nora Segar, Amber Sayer, Spring Greeney, Hannagh Myers, Aidan Van Cleef
2002: Spring Greeney, Anna Shamey, Niina Heikkinen, Aidan Van Cleef, Bryce Van Cleef, Jenny Fisher
2003: Spring Greeney, Amber Sayer, Amanda Rinderle, Niina Heikkinen, Melissa Lacey
2004: Spring Greeney, Melissa Lacey, Juli Eve, Cailey Condit, Niina Heikkinen
2005: Bryce Van Cleef, Cailey Condit , Niina Heikkinen, Michayla Warren, Julie Eve, Phoebe Cape
2006: Caliey Condit, Maya Nair Noonan, Melissa McCung, MIchayla Warren, Keri Lambert, Molly Krifka
2007: Keri Lambert, Chloe Zimmerman, Maya Nair Noonan, Leah Haake
2008: Leah Haake, Keri Lambert, Maya Nair Noonan, Chloe Zimmerman, Audrey Gould

ALL STATE
1975: Marion Larson 8th, Cindy Strum 11th
1978: Marion Larson 14th
1990: Danya Keene 15th
1991: Sarah Piccicutto 7th, Danya Keene 10th
1992: Alison Wade: 12th
1997: Katherine Taylor, 12th
1998: Katherine Taylor: 14th
1999: Nora Segar 10th , Mary Kuhn 12th
2000: Mary Kuhn, 5th , Amber Sayer 6th , Nora Segar 7th
2001: Amber Sayer 9th, Nora Segar 10th, Spring Greeney 11th
2002: Amber Sayer, 2d, Spring Greeney 3d, Anna Shamey 10th
2003: Spring Greeney, 4th, Amber Sayer 5th, Amanda Rinderle 7th
2004: Spring Greeney 2nd
2005: Bryce Van Cleef 11th


NAMED TROPHY RECIPIENTS

Lynn Jennings Award
1993 Carrie Adrion -
1994 Jessi Whittemore
1995 Alysoun Johnston
1996 Kate McNamara
1997 Carol Greeney
1998 Carol Greeney / Joy McCahon
1999 Mary Kuhn
2000 Nora Segar
2001 Amber Sayer / Jessie Buonacorsi
2002 Aidan Van Cleef
2003 Spring Greeney
2004 Spring Greeney / Melissa Lacey
2005 Cailey Condit
2006 Cailey Condit / Melissa McClung
2007 Keri Lambert
2008 Keri Lambert / Maya Nair Noonan

Coach's Trophy
1993 Alysoun Johnston -
1994 Alaine Knipes/Emily Adrion
1995 Natalya Weinstein-Roberts
1996 Carol Greeney
1997 Joy McCahon
1998 Faith Kares
1999 Nora Segar
2000 Mary Kuhn
2001 Hannah Myers
2002 Anna Shamey
2003 Amanda Rinderle
2004 Juli Eve
2005 Bryce Van Cleef
2006 Maya Nair Noonan
2007 Leah Haake
2008 Leah Haake

Hastings Trophy
1994 Alison Klaum
1995 Danyel Addes
1996 Kim Raboin
1997 Katherine Taylor
1998 Nora Segar
1999 Aidan VanCleef
2000 Amber Sayer
2001 Spring Greeney
2002 Bryce VanCleef / Niina Heikkinen
2003 Cailey Condit
2004 Becky Cann
2005 Michayla Warren
2006 Sarah Higley
2007 Laura Bustamante
2008 Audrey Gould

Unsung Hero Award
2001 Aidan Van Cleef
2002 Kathy Russett
2003 Jessie Buonacorsi / Anna Zimmerman
2004 Caitlin Capistran
2005 Keri Lambert
2006 Emily Kyker-Snowman
2007 Ana Devline Gauthier
2008 Sasha Mastroianni


Sportsmanship Trophy
2003 Jessamyn Rising
2005 Juli Eve
2006 Melissa McClung / Maya Nair Noonan
2007 Maya Nair Noonan
2008 Maya Nair Noonan

The Lynn Jennings Award is given to the athlete whose entire season best embodies the ineffable spirit of the sport of cross country.

The Coach's Trophy is awarded to the runner who steps up to make significant contributions to the team when they are most needed.

The Hastings Trophy is given to the rookie who makes the most significant contribution to the team.

The Unsung Hero award is awarded to the athlete (selected by her teammates) whose contributions to the team were invaluable though not necessarily evident in race results.